Marzeniem wielu osób, którzy ukończyli studia wyższe z zakresu filologii obcej jest posiadanie własnego biura, gdzie będą mogli tłumaczyć teksty z języka obcego na polski i na odwrót. Z pewnością jest to biznes dochodowy, ponieważ w dobie pieniądza, wielu ludzi korzysta z usług tłumaczów. W końcu nie każdy zna dobrze język niemiecki czy angielski.
Jak założyć biuro tłumaczeń?
Otóż tego typu działalność gospodarczą zakładamy podobnie, jak wiele innych firm. Musi być lokal, wpis do CEIDG czy KRS, sprawy załatwione w ZUS czy Urzędzie skarbowym. Jest to ogólne dla wszystkich działalności. Jeśli chodzi o biuro tłumaczeń w Warszawie, warto się zastanowić nad tym, do jakiego klienta będą skierowane nasze usługi. To pytanie jest częścią biznesplanu, będącego niezbędnym do obliczenia czynników zysków i ryzyka. Tłumaczenia mogą być wykonywane dla różnych grup ludzi, ale głównie warto się skupić na tłumaczeniach dla firm, ponieważ tutaj zysk będzie największy. Trzeba wiedzieć o tym, w jaki sposób nawiązać współpracę z firmami, które będą korzystać z naszych tłumaczeń. W tym przypadku niezbędne będą więc środki marketingowe oraz inwestycje z tym związane. Tłumaczenia można wykonywać również dla studentów, szczególnie tych, którzy piszą prace magisterskie lub licencjackie. Można również oferować swoją pomoc w tłumaczeniu artykułów. Możliwości jest naprawdę wiele, ale bardzo dobrze jest zainwestować w egzamin państwowy na tłumacza przysięgłego. Dzięki temu zdobędziemy jeszcze większą ilość klientów instytucjonalnych, który będą potrzebować przetłumaczenia treści dokumentu. W posiadaniu biura tłumaczeń bardzo ważne jest zdobycie stałych klientów. Na szczęście jest to branża, która nie ma przestoju w okresie całego roku, tak więc pracę można zdobyć na cały sezon. Właściciel biura tłumaczeń musi odznaczać się wysokim doświadczeniem, dobrym podejściem do klienta i wysoką kulturą osobistą. Nienaganny wygląd i wystrój biura także mają ogromne znaczenie.
Jeśli spełnimy te powyższe wymagania, z pewnością biuro tłumaczeń odniesie wielki sukces. Najtrudniejsze jest przebicie się na rynku, a jak to osiągniemy, to możemy działać dalej zgodnie z prawem oczywiście. Na początku warto jest założyć jednoosobową działalność gospodarczą, jednakże po jakimś czasie można zacząć zatrudniać pracowników, o ile ma się wystarczającą ilość klientów.