Co warto wiedzieć o przewiertach?

Instalacje przemysłowe znajdują się pod ziemią, gdyż jest to jedyny sposób na to, aby uchronić je przed uszkodzeniami. Z drugiej strony negatywnie wpływa to jednak na możliwości naprawy tych rurociągów, gdyż trzeba się do nich jakoś dostać. Coraz większą popularnością cieszą się obecnie bez wykopowe metody takich instalacji.

Zalety i zastosowania przewiertów HDD

podziemne przewierty hddW obecnych czasach, bardzo widocznie zmieniło się podejście do naprawy instalacji przesyłowych, takich jak rurociągi, czy kanalizacja. Wynika to z faktu, że, ze względu na zlokalizowanie tych instalacji pod ziemią, bardzo problematyczna była ich naprawa. Wymagała ona bowiem tworzenia wykopów, co z kolei było bezpośrednią przyczyną utrudnień w ruchu, gdyż wiele tych instalacji krzyżuje się, z drogami, czy też chodnikami. Właśnie dlatego obecnie zamiast wykopów wykorzystywane są podziemne przewierty hdd. Przewierty to nic innego jak wykonane pod powierzchnią gruntu horyzontalnie biegnące tunele. Powstają one w celu umożliwienia dostępu do danego odcinka instalacji, który ma być przebudowany, czy też naprawiony. Co ważne, dobrze wykonany przewiert umożliwia wykonanie tego typu prac, bez jakichkolwiek negatywnych skutków dla ruchu ulicznego, dlatego tez obecnie ta metoda jest wykorzystywana coraz częściej. Do wykonania przewiertów potrzebna jest odpowiednia maszyna, nazywana wiertnicą. Jej typ, moc oraz inne cechy powinny być dostosowane do typu gruntu, w którym ma być wykonany przewiert. Zbyt duża moc może sprawić, że trakt komunikacyjny nad przewiertem zostanie uszkodzony, zbyt słaba moc wiertnicy może spowodować, że tworzenie tunelu będzie trwało zbyt długo. Tworzenie przewiertów musi być podzielone na kilka bardzo istotnych etapów. Pierwszym etapem jest etap projektowania, który pozwala określić trasę wykonania przewiertów, oraz typ gruntu. Następny etap to już tworzenie właściwego przewiertu, którego początkiem jest wykonanie otworu pilotażowego. Ostatni etap to tak zwany etap kontrolny, polegający na sprawdzeniu, czy wykonany tunel jest bezpieczny dla ekip zajmujących się remontem instalacji.

Przewierty coraz częściej wypierają z użytku wykopy odkrywkowe. Wszystko dlatego, że dzięki nim wykonywanie remontów instalacji podziemnych jest mniej uciążliwe dla kierowców. Ważne jest jednak, by przewiert był wykonany zgodnie z pewnymi zasadami.