Hotel – element infrastruktury turystycznej

Wchodzący w skład infrastruktury turystycznej, hotel jest obiektem, który zapewnia płatne zakwaterowanie na krótki okres czasu. Udogodnienia mogą być zróżnicowane: od skromnego materaca w małym pokoju po duże apartamenty z większymi, wyższej jakości łóżkami, komodą, lodówką i innymi urządzeniami kuchennymi, tapicerowanymi krzesłami, telewizorem z płaskim ekranem i łazienką.

Ogólna charakterystyka hotelu

hotel konferencyjny WrocławMałe, tańsze hotele mogą oferować tylko najbardziej podstawowe usługi noclegowe. Większe, droższe hotele (m.in. hotel konferencyjny Wrocław) posiadają w swojej ofercie dodatkowe udogodnienia dla gości, takie jak basen, centrum biznesowe (z komputerami, drukarkami i innym sprzętem biurowym), opiekę nad dziećmi, zaplecze konferencyjne i eventowe, korty tenisowe lub koszykarskie, sale gimnastyczne, restauracje czy dzienne spa. Pokoje hotelowe są zazwyczaj numerowane (lub nazwane w niektórych mniejszych hotelach i B&Bs), aby umożliwić gościom identyfikację ich pokoju. Niektóre butikowe, wysokiej klasy hotele posiadają indywidualnie urządzone pokoje. W Wielkiej Brytanii prawo wymaga, aby hotel podawał jedzenie i napoje wszystkim gościom w określonych godzinach. W Japonii hotele typu kapsułka oferują malutki pokój nadający się tylko do spania i wspólną łazienkę. Uwzględniając wiele czynników, takich jak na przykład standard usług, hotelom przyznawane są kategorie (tzw. „gwiazdki”).

Prekursorem nowoczesnego hotelu była karczma średniowiecznej Europy. Przez okres około 200 lat, od połowy XVII wieku, służyły one jako miejsce noclegowe dla podróżnych. Jeden z pierwszych hoteli w nowoczesnym znaczeniu został otwarty w Exeter w 1768 roku. Na początku XIX wieku hotele rozrastały się w całej Europie Zachodniej i Ameryce Północnej, a luksusowe zaczęły powstawać w późniejszej części XIX wieku.