Hydromasaż jako zabieg sanatoryjny

Jedną z form wodnego leczenia sanatoryjnego, czyli balneologii jest szeroko pojęta hydroterapia. Chociaż lecznicze wykorzystanie wody  było już stosowane w Starożytności, to w czasach nowożytnych hydroterapię wykorzystał i rozpowszechnił dr Stefan Kneipp. Na przełomie wieków XIX i XX metody wodolecznicze dr Kneippa  stały się bardzo popularne we wszystkich kurortach europejskich, a w wielu z nich królują do dzisiaj.

Jakie zabiegi z hydromasażem?

wanna z hydromasażemW leczniczych zabiegach wodnych, wykorzystuje się ciśnienie hydrostatyczne wody. Do tego potrzebna jest wanna z hydromasażem, jako że te zabiegi to kąpiele. Kąpiele mogą być całkowite albo częściowe. Kąpiele całkowite, to hydromasaż podwodny w dużej wannie, gdzie zanurzony jest cały pacjent.  Kąpiele częściowe ograniczają się do kończyn górnych lub dolnych, wówczas mamy do czynienia z wannami częściowymi. Są one tak skonstruowane, że wkładamy doń tylko nogi  – do kolan, lub ręce do łokci. Pacjent siedzi na fotelu, a nogi wkłada do specjalnego pojemnika, podłączonego do prądu, uruchomiającego hydrostatyczne wibracje wody. Podobnie jest w przypadku rąk, które wkładamy do płaskiego pojemnika, funkcjonującego na takiej samej zasadzie, jak poprzednie. W celach leczniczych stosowane są jeszcze kąpiele perełkowe, tlenowe i aromatyczne. Do każdej z nich można wykorzystać takie same urządzenia, czyli wanny z hydromasażem. Nie jest to sprzęt wyłącznie sanatoryjny.  Od kiedy w budownictwie mieszkaniowym przestała obowiązywać zasada, że mieszkania to tylko „klitki” do spania i stały się one apartamentami, zaczęto je wyposażać w urządzenia sprzyjające dobrej kondycji duchowej i cielesnej. Należy do nich niewątpliwie wanna z hydromasażem. Kąpiel w takiej wannie pozwoli się całkowicie zrelaksować , zapomnieć o bólach a ciału nada jędrność.

Dlatego też można zaryzykować stwierdzenie, że  rynek jest „zasypany” wannami z hydromasażem. Są przeróżnej wielkości i pojemności. Takie, które można ustawić na środku pokoju kąpielowego, albo przy ścianie, albo w narożniku. Mogą być wykonane z jednolitego materiału, czyli blachy albo akrylu. Mogą również imitować akwarium, w którym są przezroczyste jedną lub dwie ściany. Oprócz dużego wyboru  tych urządzeń, producenci oferują również możliwość dopasowania  wanny do pomysłu nabywcy. Jest w czym wybierać.