Izolacja fundamentów – zabezpieczenie przed działaniem wody

Bardzo często słyszy się o tym, aby zadbać o odpowiednią elewację budynku, która chroni go przed wsiąkaniem wody. Jednak oprócz elewacji równie ważna jest także izolacja fundamentów, która pełni funkcję bariery pomiędzy fundamentami a wodą, która znajduje się w gruncie. To właśnie ona ochrania nasz budynek przed wsiąkaniem wody, która ma niszczycielskie działanie.

Zabezpieczenie fundamentów przed niszczycielskim działaniem wody – izolacja

hydroizolacjaGdyby nie odpowiednie zabezpieczenie fundamentów to wsiąkałaby w nie woda jak w gąbkę. Możemy sobie jedynie wyobrazić do czego mogłoby to doprowadzić. W bardzo krótkim czasie woda przenikałaby w coraz wyższe partie budynku niszcząc w ten sposób nasze ściany. Wewnątrz pojawiłby się grzyb, którzy może doprowadzić do różnego rodzaju chorób u domowników. Dlatego właśnie tak istotne znaczenie ma hydroizolacja, której zadaniem jest ochrona fundamentów przed wodą. Jednak, aby spełniała swoje zadanie musi zostać odpowiednio wykonana, czyli starannie a przede wszystkim dokładnie. Inaczej nie ma to żadnego sensu gdyż nawet niewielka szczelina spowoduje, że nie będzie ona spełniała swojego zadania a my wydamy pieniądze na marne. Co więcej będziemy zmuszeni ponieść o wiele większe koszty związane z naprawą szkód jakie może wyrządzić woda, która wsiąknie w fundamenty. Niestety, w niektórych przypadkach naprawa izolacji jest bardzo trudna a wręcz niemożliwa, dlatego należy o to zadbać w trakcie budowy. Sama ostatnio poszukiwałam ekipy, która wykonałaby hydroizolację fundamentów. Zależało mi na tym, aby była to firma mająca duże doświadczenie a także wykwalifikowanych pracowników, którzy znają się na swojej pracy. Z projektu dowiedziałam się jaki rodzaj hydroizolacji projektant zalecił zastosować. Oczywiście zrobił to w oparciu o opinię geotechnika, który badał grunt. Na tej podstawie ekipa wiedziała jaki rodzaj materiału powinna zastosować. Było to bardzo ważne, ponieważ źle dobrany sprawiał, że izolacja nie spełniała swojego zadania. Po chwili znalazłam firmę, której szukałam. Efekty jej pracy były zadowalające. Wykonali oni izolację bardzo starannie co sprawiło, że nie miałam żadnych problemów z wilgocią.

Jak widać odpowiedni izolacja fundamentów jest bardzo ważna. Jednak nic nie da jeśli nie zastosujemy hydroizolacji na balkonie czy tarasie. Bez odpowiedniego zabezpieczenia woda i tak będzie przedostawała się w głąb ścian co może mieć nieść za sobą poważne kłopoty. Oczywiście do wykonania takiej izolacji powinniśmy zatrudnić fachowców.