Jak kupić mieszkanie?

Zakup mieszkania to dla wielu osób jedno z ważniejszych celów w życiu. W związku z tym dokładają wszelkich starań, aby wyżej wspomniany osiągnąć. Jak wiadomo, nabycie mieszkania za gotówkę w większości przypadków jest mało realne do wykonania, w związku z czym w grę wchodzi posiłkowanie się innymi formami jego finansowania, do których należy między innymi kredyty hipoteczny.

Kupno mieszkania – jak tego dokonać?

mieszkanie dwupokojowe na sprzedaż krakówW pierwszej kolejności bardzo ważnym jest znalezienie mieszkania, które docelowo będzie przedmiotem transakcji. Bez względu na to, czy będzie to mieszkanie dwupokojowe na sprzedaż Kraków z rynku pierwotnego, czy kawalerka z rynku wtórnego, koniecznym jest posiadanie umowy przedwstępnej, która dla banku będzie postawą do tego, aby taki kredyt przyznać. W przypadku kupowania mieszkania na rynku pierwotnym, czyli bezpośrednio od dewelopera, bank wymaga przedłożenia większej ilości dokumentów, niż ma to miejsce w przypadku mieszkań z rynku wtórnego czyli kupowanych bezpośrednio od obecnych właścicieli. W związku z tym faktem, przed wizytą w placówce bankowej warto przygotować ich komplet, co znacznie skróci procedurę przyznawania kredytu. Jeżeli mowa o samej procedurze udzielenia przez bank kredytu, to w tym przypadku należy spełniać kilka wymogów. Po pierwsze koniecznym jest posiadanie wkładu własnego, który wynosi 20% wysokości ceny nieruchomości, która będzie kupowana. Kolejno należy wykazywać dochody miesięczne na poziomie, który pozwoli na swobodną i terminową spłatę kredytu. Ponadto ważna jest również umowa, na podstawie której osoba ubiegająca się o kredyt otrzymuje wynagrodzenie. Najlepiej honorowana przez bank jest umowa o pracę na czas nieokreślony. W drugiej kolejności własna działalność, jednak prowadzona minimum od dwóch lat. Reszta umów, jak choćby zlecenia czy o dzieło niestety nie są akceptowalne. Bank zwraca także uwagę na historię kredytową osoby ubiegającej się o kredyt hipoteczny.

Podsumowując – zakup mieszkania to niezwykle wymagające zajęcie. Nie mniej jednak, kiedy ostatecznie uda się osiągnąć cel, daje on dużo satysfakcji. Należy pamiętać o tym, że jest to wydatek na całe życie, w związku z czym warto go dokładnie przemyśleć. Na rynku nieruchomości jest wiele rozmaitych mieszkań do kupienia. W związku z tym każdy niewątpliwie znajdzie coś odpowiadającego potrzebom jego oraz bliskich mu osób.