Jak ważna jest izolacja budynków rolniczych?

 

Izolowanie budynków jest niezmiernie ważnym elementem w każdej gałęzi gospodarki. W przypadku rolnictwa, chodzi przede wszystkim o zapewnienie trzodzie ciepła i dobrych warunków do życia. Dlatego też niezmiernie ważne jest wykorzystywanie materiałów, które na stałe zabezpieczą budynki, z których korzystają pracownicy i w których mieszkają zwierzęta. Rynek oferuje coraz więcej profesjonalnych rozwiązań dla rolnictwa.

Zastosowanie odpowiedniej izolacji w budynkach rolniczych

izolacje budynkówKażdy budynek w rolnictwie należy inaczej zabezpieczyć. Silosy zbożowe mają inne wymogi, niż budynki przeznaczone na chlewy i stajnie. Skuteczne izolacje budynków powinny skupiać się przede wszystkim na trwałości i korzystanie z materiałów nietoksycznych. Jest to niezmierne istotne, by zwierzęta były zabezpieczone przed chłodem. W chlewniach, najczęściej korzysta się z systemów natryskowych. Pozwala to na skuteczne zabezpieczenie systemów klimatyzowanych, a także systemów paszowych w dużych przestrzeniach hodowlanych. Polecane izolacje budynków w rolnictwie to niska przepuszczalność ciepła, ale także materiały odporne na uszkodzenia. Często zdarza się, iż natryski piankowe należy stosować w miejscach, gdzie może dochodzić do bezpośredniego kontaktu zwierząt. Dlatego też niezmiernie istotne jest, by wykorzystywać materiały przyjazne środowisku i w miarę odporne na uszkodzenia mechaniczne.  Nie jest to wcale łatwy wybór, bo chodzi przecież o stałe zabezpieczenie, by rolnicy nie musieli ponownie wzywać specjalistów. Sprawdzone izolacje budynków w tym przypadku to pianki poliuretanowe, które najlepiej stosować w szczelinach budynkowych. Nie powinno się jednak robić wystających elementów szczelnych, by ograniczyć kontakt zwierząt. W silosach można stosować różnorodne metody natryskowe, należy jednak pamiętać o zabezpieczeniu przed wilgocią i wodą. Jest to niezmiernie ważne, by odpowiednie zabezpieczyć plony przed warunkami pogodowymi z zewnątrz.

Nie jest to łatwe zadanie, bo często specjaliści pracują na starych budynkach. Na szczęście, z roku na rok zastosowanie mają coraz to nowsze technologie. W zależności od rodzaju i parametrów budynków inaczej kształtuje się cena usług. Często rolnicy korzystają z dotacji, które pozwalają na częściowe pokrycie kosztów.