Jak właściwie wykonać izolację rur?

Właściwa izolacja rur jest zalecana nie tylko w celu ochrony środowiska naturalnego. Pozwala również zmniejszyć straty ciepła, a co za tym idzie- koszty ogrzewania. Powszechnie uważa się, że rury są najsłabszym ogniwem całego systemu grzewczego. Dobór odpowiedniej otuliny jest więc sprawą istotną.

Materiały do izolacji rurociągów

izolacje rurociągówDo najczęściej używanych materiałów izolacyjnych należy styropian, pianka poliuretanowa, kauczuk oraz materiały włókniste (takie jak wełna mineralna czy szklana). Surowce te występują w kilku postaciach- mogą być otulinami, matami lub płytami. Izolacje rurociągów z pianki polietylenowej wyróżnia sprężystość, giętkość i nienasiąkliwość. Stosuje się je w przypadku rur centralnego ogrzewania i ciepłej wody. Miękka pianka poliuretanowa służy do produkcji specjalnych kształtek, służących do izolacji rur z wodą zimną i ciepłą, a z twardej odmiany tej pianki wykonuje się izolacje podgrzewaczy wody. Do izolowania instalacji chłodniczych i w klimatyzacji wykorzystuje się elastyczną, kauczukową piankę. Charakteryzuje się ona dużą odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne. W kotłowniach i w przemyśle używa się zwykle otuliny z wełny mineralnej i szklanej, które nie kurczą, nie kruszą i nie topią się pod wpływem bardzo wysokich temperatur. Styropian jest powszechnie stosowany w postaci kształtek, które izolują elementy armatury, pomp itd. To kruchy i nienasiąkliwy materiał.

Grubość izolacji rurociągów ustala się na podstawie rodzaju użytego materiału, średnicy rury, temperatury transportowanej rurą substancji oraz temperatury otoczenia. Nie zawsze gruba izolacja będzie świadczyła o tym, że rura jest dobrze zaizolowana. Może to po prostu oznaczać, że osoba wykonująca izolację – nie znała się na swojej pracy i niewłaściwie dobrała grubość otuliny do konkretnego przypadku.