Jak wygląda badanie słuchu?

Z uwagi na coraz częstsze wady słuchu u coraz młodszych ludzi, badań słuchu wykonywanych u audiologa lub też fonologa wykonuje się obecnie dość dużo. Niestety słuchanie głośnej muzyki, a także praca w zakładach o dużym natężeniu hałasu, bez odpowiedniego zabezpieczenia, na przykład słuchawek, może skończyć się właśnie osłabieniem lu uszkodzeniem słuchu. W takim wypadku badanie słuchu będzie koniecznością. Kiedy właściwie je wykonać? I jak ono właściwie wygląda?

Więcej o badaniu słuchu

badanie słuchu - LublinCi, którzy jeszcze swoją pierwszą wizytę u laryngologa, foniatry czy audiologa mają jeszcze przed sobą, pewnie nie wiedzą, jak właściwie przebiega wizyta u tego rodzaju specjalisty. Jak wygląda badanie słuchu? Otóż badanie to nie jest wcale tak skomplikowane, jak się nam może wydawać. Otóż po umówieniu się na wizytę i przeprowadzeniu krótkiego wywiadu, jak to u lekarzy bywa, a następnie lekarz, najczęściej protetyk słuchu, rozpoczyna badanie. Zwykle trwa ono nawet trzydzieści minut. Przed rozpoczęciem samego badania, lekarz musi również zbadać nasze kanały uszne. Ważne jest ich drożność, jeśli coś w nich zalega, na przykład wydzielina uszna, badanie może okazać się nieprawidłowe. Po upewnieniu się, że z uszami wszystko dobrze, przechodzimy da samego badania. Najczęściej pacjent zakłada słuchawki, które emitują dźwięki o danym natężeniu a zadaniem badanego jest reakcja na te dźwięki. Czy słyszy dobrze, czy może dźwięk jest małosłyszalny. W ten sposób określa się próg słyszalności.  To badanie możemy porównać do wizyty u okulisty. Metodą prób i błędów określa się, jaką wadę wzroku ma pacjent. W przypadku osoby, która podejrzewa, iż ma problemy ze słuchem, ustala się wadę słuchu. Jeśli musimy zrobić badanie słuchu – Lublin to miasto, w którym jest wiele przychodni czy poradni laryngologicznych, w których możemy takie badanie wykonać.

Jak widać, badanie słuchu nie jest niczym strasznym, trzeba jednak wykonać je możliwie szybko, zanim wada słuchu się nie pogorszy. Wtedy może być konieczne zainwestowanie w aparat słuchu. Pamiętajmy również, że małe dzieci również mogą mieć problem ze słuchem. Zwróćmy uwagę, jeśli nasze dziecko nie reaguje na nasz głos. Może to być właśnie uszkodzenie słuchu lub też inne zaburzenia, na przykład ze spektrum autyzmu.