Jak wyhodować własne grzyby?

Większość z nas lubi grzyby, zawsze chodzimy w okresie jesiennym, kiedy zaczyna się pora deszczowa. Wtedy najlepiej rosną grzyby, mają tam idealny dla siebie mikroklimat a co za tym idzie chętnie rosną w swoim świecie. Mają tam idealne podłoże i najczęściej kryją się pod runem leśnym lub w trawach pomiędzy drzewami. 

Leśne grzyby na podwórku 

uprawa grzybów leśnych w ogrodzieTrzeba wiedzieć jedną istotną rzecz, że grzyby zbierane w lesie należą to typu mikoryzowych, czyli żyjących w symbiozie z roślinami, nie zawierają ani grama chlorofilu przez co same nie wytwarzają pokarmu, tylko czerpią go na zasadzie symbiozy z innych roślin, przykładowo z drzew czy krzaków, paproci,  po prostu z wszystkiego co rośnie w lesie. Grzyb w zamian za to dostarcza roślinom składników mineralnych i wodę, gdyż grzyby składają się z około 80 procentów z wody. to się nazywa symbioza po prostu. Aby uprawiać leśne grzyby na podwórku warto pamiętać, że grzyby maja duże wymagania. Gleba w lesie jest lekka, przepuszczalna, wilgotna i bogata w substancje organiczne, pochodzące z rozkładu liści. Dlatego trzeba stworzyć takowe warunki w ogrodzie odpowiednio dla naszych grzybów. Może warto zrobić osobne miejsce dla tego typu uprawy? Zatem nie stosujmy żadnych nawozów, nie usuwajmy liści, które sa kluczowe w tym momencie aby powstały grzyby, liście się rozkładają i tworzą próchnicza glebę, która będzie sprzyjała bardziej leśnym grzybom niż podłoże ogrodowe.Wtedy możemy wysiać wszelkie zarodniki na wyhodowaną przez nas glebę, jednak warto wiedzieć, że uprawa grzybów leśnych w ogrodzie trochę potrwa i pierwszych efektów możemy się dopiero spodziewać do 2 lub 3 lat. Wtedy trzeba koniecznie zaszczepić nasze drzewo i podać mikozyrę do korzeni, wtedy na pewno uprawa potrwa odrobinę lepiej i szybciej, a do tego będą lepsze plony. Grzybów najłatwiej się doczekać kiedy mamy działkę blisko lasu, wtedy efekty będą szybsze. 

Chcąc wyhodować grzyby leśne, musimy być cierpliwi, ponieważ zwykła domowa działka i podłoże nie jest przyjazna typowo dla grzybów, które jakby nie patrzeć rosną w dzikich miejscach, a to wszystko przez odpowiednią glebę, podłoże i rozkładające się liście. pamiętajmy, że na efekty dopiero doczekamy się do dwóch lat, nie należy jednak ponaglać grzybów i stosować stymulatorów, bo i to nie pomoże.