Jak zabezpieczyć konstrukcje stalowe?

Obecnie stal jest najszerzej stosowanym materiałem wykorzystywanym do tworzenia konstrukcji budynków. Jej niewątpliwymi zaletami są ogólnodostępność, wytrzymałość oraz możliwość przetworzenia jej w stu procentach, czyli recykling. Stal ma też jednak jedną poważną wadę – bardzo niską zdolność przenoszenia przeciążeń spowodowanych pożarem.

Najpopularniejsze rozwiązania ogniochronne

solidne zabezpieczenia ogniochronne konstrukcji stalowychJak powszechnie wiadomo, stal, jako metal jest niepalna, jednak działanie ekstremalnie wysokich temperatur sprawia, że traci ona niektóre ze swoich właściwości i konstrukcja ulega uszkodzeniu, przez co cały budynek ulega zawaleniu. Na szczęście istnieją solidne zabezpieczenia ogniochronne konstrukcji stalowych, które pozwalają konstrukcji przetrwać do czasu ewakuacji wszystkich osób przebywających w budynku, lub zapobiegają jej zawaleniu. Zależy to od zdolności do przenoszenia obciążeń konstrukcji stalowej dla wskazanego czasu w minutach, określanego oznaczeniem, na przykład R60. Najczęściej stosowanym środkiem ochronnym jest farba z powłoką pęczniejącą. Działa ona w ten sposób, że katalizator w kontakcie z wysoką temperaturą rozpoczyna proces pęcznienia piany węglowej, która jest świetnym izolatorem. Izolacja z piany węglowej znacznie wydłuża czas do przegrzania konstrukcji stalowej, blokując przepływ ciepła. Największą zaletą tego rozwiązania jest niska cena i fakt, że farba pęczniejąca jest lekka i nie obciąża dodatkowo konstrukcji. To rozwiązanie ma też swoje wady, którymi są ograniczona ochrona do poziomu R60, ponieważ większa ilość warstw farby będzie się złuszczać, konieczność odpowiedniego przygotowania stalowych belek do malowania oraz zapewnienie odpowiednich warunków do nakładania farby. Farba pęczniejąca musi być nakładana na dobrze oczyszczoną belkę, bez śladu rdzy czy innych zanieczyszczeń. Farbę można nakładać tylko w temperaturze powyżej 10 stopni Celsjusza, powyżej punktu rosy. Oczywiście nie można jej używać w czasie deszczu. 

Czas schnięcia jednej warstwy to 24 godziny, zatem proces malowania zajmuje przynajmniej kilka dni. Mimo swoich wad, stosowanie farby z powłoką pęczniejącą, jest najbardziej popularną formą zabezpieczania stalowych konstrukcji przed działaniem ognia. W większości budynków użyteczności publicznej, stopień ochrony R60 jest wystarczający.