Jaki nawóz do wapnowania gleby?

Odczyn pH gleby ma bardzo istotne znaczenie w powodzeniu hodowli roślin. Mowa tu zarówno o roślinach ozdobnych uprawianych w przydomowych ogródkach, jak i o roślinach uprawianych na polach uprawnych w celach spożywczych. Większość roślin najlepiej czuje się w glebie o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Taki odczyn gleby pozwala na najbardziej efektywne pobieranie z niej składników odżywczych koniecznych do zdrowego wzrostu.

Nawóz wapniowy – rodzaje i zastosowanie

rekomendowane nawozy wapniowe granulowaneCo zrobić, jeśli gleba w naszym ogrodzie ma niekorzystne pH? Najlepiej już na samy początku, przed obsadzeniem ogrodu roślinami postarać się zmienić odczyn gleby, co będzie miało wpływ na powodzenie hodowli. Przede wszystkim warto dokładnie poznać odczyn swojej gleby używając do tego specjalnego miernika. Takie urządzenie (chemiczne lub elektroniczne) bez problemu kupimy w każdym sklepie ogrodniczym. Kiedy pH jest nam znane, zastanówmy się nad tym, jakie rośliny chcemy uprawiać, ponieważ każdy gatunek różni się nieco wymaganiami dotyczącymi odczynu gleby. Najłatwiej będzie zdecydować się na wybór roślin o zbliżonych wymaganiach, co znacznie ułatwi nam pracę przy poprawie parametrów gleby. Konieczne jest także poznanie rodzaju gruntu, czy są to grunty przepuszczalne, czy też ciężkie, ponieważ każdy z nich wymaga innego rodzaju nawozu. Najczęstszym problemem z jakim spotykamy się podczas zakładania ogrodu jest nadmierne zakwaszenie gleby, co niestety przyczyni się do zahamowania wzrostu roślin. Przy wysokiej kwasowości pobieranie składników odżywczych z gleby jest znacznie utrudnione i jedynym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest odkwaszanie poprzez wapnowanie gleby. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się rekomendowane nawozy wapniowe granulowane, które zastosowane w odpowiednich dawkach zmienią odczyn gleby, dając długotrwały efekt. Pamiętajmy jednak, że dla powodzenia przedsięwzięcia konieczne jest ścisłe zachowanie proporcji nawozu, ponieważ jego przedawkowanie będzie dla roślin bardzo niebezpieczne.

Nawóz wapniowy może występować w formie granulatu lub w postaci zmielonej, przy czym ten drugi działa nieco szybciej. Pamiętajmy, że nawóz ten trzeba dopasować do rodzaju gleby. Na glebach ciężkich można śmiało stosować nawozy tlenkowe, które działają bardzo szybko. Taki nawóz nie będzie jednak odpowiedni na glebach przepuszczalnych, ponieważ dużo łatwiej będzie o przedawkowanie. W takim wypadku lepiej sprawdzi się nawóz węglanowy, którego działanie jest wolniejsze, ale równie skuteczne.