Jakie są koszty uzyskania certyfikatu energetycznego?

Na właścicielach lokali, firmach i osobach które planują budowę budynku lub starają się o uzyskanie pozwolenia na budowę, spoczywa wiele różnego rodzaju obowiązków. Jednym z nich jest sporządzanie tak zwanego paszportu energetycznego budynku. Ma on za zadanie określić, ile dany budynek będzie zużywał energii elektrycznej podczas codziennej eksploatacji.

Ile kosztuje certyfikat zapotrzebowania energetycznego?

charakterystyka energetyczna budynku - cenaObowiązek sporządzenia paszportu energetycznego nie spoczywa na właścicielu każdego lokalu. Są z niego wyłączone osoby, które starają się o pozwolenie na wybudowanie domu lub budynku gospodarczego po 2015 roku. Pozostałe osoby i instytucje starające się o pozwolenie na budowę, lub też te, którym kończy się dziesięcioletni okres ważności certyfikatu są objęte w dalszym ciągu obowiązkiem sporządzania tego typu dokumentów. Jeżeli chodzi o wszelkiego rodzaju dokumenty , które umożliwiają uzyskanie zgody na budowę, takie jak charakterystyka energetyczna budynku – cena zależy głównie od tego, czy dany lokal znajduje się w mieście czy na wsi, a także od jego powierzchni. Generalnie im większe miasto, tym cena za sporządzenie tego dokumentu jest większa – Kraków, Wrocław, czy Warszawa są więc zdecydowanie najdroższymi miastami, jeżeli chodzi o koszty wyrobienia tego certyfikatu. Należy jednak podkreślić, że w miastach tych wszelkie koszty związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę są największe, więc nie ogranicza się to tylko do wspomnianego certyfikatu. Warto wspomnieć, że w przypadku budynków, które zostały już oddane do użytku, istnieje możliwość znaczącego ograniczenia kosztów uzyskania certyfikatu zapotrzebowania energetycznego. Wystarczy posiadać i udostępnić inspektorom budowlanym dokumenty takie jak projekt budowlany, czy dokumenty z przeprowadzonych inwentaryzacji budynku. Podkreślić należy również, że dokument zapotrzebowania energetycznego sporządza się głównie w celu ograniczenia poboru energii przez budynki użyteczności publicznej.

Na właścicielach lokali użytkowych i właścicielach firm budowlanych spoczywa obowiązek uzyskania wielu różnego rodzaju dokumentów i pozwoleń. Ceny sporządzenia danych świadectw można ograniczyć, przechowując wszelkie dokument, które mogą być przydatne do uzyskania na przykład świadectwa zapotrzebowania energetycznego.