Kiedy trzeba wykonać przewijanie silnika?

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważną rolę odgrywa silnik w samochodach czy maszynach, zarówno tych używanych do produkcji, jak i tych rolniczych. Z tego tez względu, specjaliści rekomendują okresowe wykonywanie kontroli stanu technicznego silnika. Szczególnie dotyczy to silników elektrycznych, w których dochodzi do przepaleń komponentów odpowiadających za przekształcenie energii elektrycznej w mechaniczną.

Na czym polega nawijanie silnika?

nawijanie silnikówSilniki elektryczne są coraz częściej stosowane w większości maszyn i pojazdów. Ich popularność wynika z faktu, ze mają one mniejszą tendencję do przegrzewania, zużywają mniej paliwa a ich eksploatacja jest ogólnie mniej problemowa niż w przypadku silników spalinowych. Mimo to, gdy maszyna wyposażona w silnik elektryczny jest używana bardzo intensywnie, może dojść do spadków jej wydajności. Jest to spowodowane tym, że silnik elektryczny zmuszany do ciągłej, intensywnej pracy w trudnych warunkach roboczych, może mieć tendencję do generowania spięć w obrębie komponentów elektrycznych, skutkujących przepalaniem uzwojenia. Uzwojenie to bardzo ważna część silników elektrycznych, odpowiadająca za doprowadzenie energii elektrycznej do wszystkich komponentów oraz za przekształcenie energii elektrycznej na mechaniczną. W przypadku gdy dojdzie do spalenia tej części jedynym rozwiązaniem jest jej wymiana, co jest określane jako nawijanie silników. Jest to rodzaj regeneracji silników elektrycznych, polegająca na wymianie tylko jednego elementu czyli właśnie uzwojenia. Ponieważ odgrywa ono bardzo istotną rolę w działaniu silników elektrycznych, jego wymiana w większości przypadków przynosi bardzo pozytywny skutek, czyli przywrócenie silnika do stanu w chwili zakupu samochodu. Oczywiście należy pamiętać o tym, że przezwajaniem silników powinny się zajmować jedynie profesjonalne warsztaty samochodowe. Próba samodzielnej wymiany uzwojenia zazwyczaj kończy się trwałym uszkodzeniem silnika, co skutkuje koniecznością jego wymiany.

Silnik jest najważniejszą częścią każdej maszyny, w tym samochodów, którymi codziennie poruszamy się po drodze. Bardzo ważne jest wiec, aby o tą istotną część zadbać z odpowiednią uwagą, przeprowadzając okresowe i cykliczne kontrole stanu silnika i jego komponentów. Tylko w tym przypadku możemy zapobiec poważnym usterkom silnika, które mogą skutkować koniecznością jego wymiany.