Kolektor słoneczny – inwestycja na długie lata

Kolektor słoneczny jest coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jeśli chodzi o zmniejszenie zużycia energii, a co za tym idzie samych rachunków. Jest to urządzenie, którego zadaniem jest konwersja energii promieniowania słonecznego na ciepło. Są one wykorzystywane zarówno do podgrzewania wody jak i ogrzewania całych budynków mieszkalnych.

Zalety kolektorów słonecznych

bezpieczne kolektory słoneczne w jaworznieSama zasada działania kolektorów słonecznych jest stosunkowo prosta. Promienie padające na jego powierzchnię powodują nagrzanie, a następnie przekazują ciepło do ciekłego czynnika, które go przeniesie dalej. Zwykle czynnikiem tym jest glikol propylenowy krążący w instalacji dzięki pracy pompy obiegowej w zespole sterowniczo-pompowym. Nośnik czyli wspomniany glikol, przenosi ciepło do wężownicy, która nagrzewa wodę w podgrzewaczu. Wśród zalet wynikających z zastosowania kolektorów słonecznych możemy wyróżnić trzy podstawowe. Pierwszą z nich z pewnością jest zmniejszenie potrzeb cieplnych budynku oraz ograniczenie pracy głównego źródła ciepła. Tym samym wiąże się do z dużo niższymi rachunkami w skali całego roku. To właśnie kolektory bowiem znacząco skracają czas pracy kotła grzewczego bądź pompy ciepła. Sama praca kolektorów słonecznych wymaga minimalnych nakładów energii elektrycznej potrzebnej do zasilania pompy obiegowej oraz sterownika. Jak wynika z dostępnych danych podgrzanie wody użytkowej do temperatury około 45 stopni w przypadku instalacji solarnej kosztuje nawet do kilkudziesięciu razy mniej niż z innego źródła ciepła. Ostatnią, równie ważną jak dwie poprzednie zaletą, jest ekologiczny wymiar zastosowania kolektorów słonecznych. Leżą one bowiem w ścisłej czołówce urządzeń grzewczych pod względem działania ekologicznego. Jeśli zatem poszukujemy dla własnego domu bezpieczne kolektory słoneczne w jaworznie odnajdziemy firmy zajmujące się nie tylko ich dystrybucją, ale również montażem, który mógłby przysporzyć nam sporo trudności.

Podczas wyboru kolektora słonecznego warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość oraz trwałość urządzenia. Wiele firm produkujących tego rodzaju rozwiązania oferuje 10-letnią gwarancję. Zdecydowanie powinniśmy korzystać z takich właśnie usług, gdyż ze względu na rosnącą popularność kolektorów powstaje wiele firm traktujących swoją działalność jako przejściową, nie oferując tym samym wysokiej jakości oraz skuteczności urządzeń.