Kulodromy drewniane – zabawka dla ciekawskich

Dzisiejsze dzieci mają możliwość bawienia się zabawkami z całego świata: grającymi, piszczącymi, świecącymi, mówiącymi… A jednak najbardziej lubią te, które wymagają od nich zaangażowania większego niż tylko naciskania jednego przycisku uruchamiającego feerię barw i dźwięków. Proste zabawki umożliwiające pracę wyobraźni to coś, po co maluchy sięgają bez zastanowienia. To zresztą znany mechanizm: który z rodziców nie widział nigdy, jak jego dziecko wspaniale bawi się najzwyczajniejszym w świecie patykiem znalezionym na spacerze, podczas gdy w pokoju ma mnóstwo gadżetów?

Kto najlepiej będzie się bawił kulodromami drewnianymi?

kulodromy drewnianeW co więc najlepiej inwestować, gdy chce się wyzwalać dziecięcą kreatywność, zamiast blokować ją standardowymi zabawkami? Doskonałym wyborem są kulodromy drewniane. Brzmi nietypowo? To prawda, ponieważ zabawki te wkraczają na popularne rynki, ale błyskawicznie podbijają dziecięce serca i dlatego warto się nimi zainteresować. Są to pewnego rodzaju labirynty bądź zjeżdżalnie dla kulek, a jak wiemy – maluchy bardzo lubią upuszczać przedmioty i sprawdzać, co się z nimi dzieje. Właśnie tę naturalną ciekawość wykorzystują producenci kulodromów. Dziecko ma możliwość nie tylko sprawdzić, co dzieje się z kulką, ale również przekonać się, że samo jest w stanie zbudować dla niej zjeżdżalnię. Zabawki konstrukcyjne świetnie działają na rozwój wyobraźni i motorykę dziecka, a frajda ze zbudowania samodzielnego kulodromu z pewnością jest bezcenna i zwiększa czerpanie radości z zabawy. Jak dokładnie działa ten sprzęt? Jest to tor przeszkód, po którym toczy się kuleczka – ma ona omijać przeszkody, wpadać w otwory, wywoływać swoimi uderzeniami jakieś dodatkowe akcje (np. uruchamianie zapadek i wiatraków, wywoływanie dźwięków, a nawet przewracanie innych elementów). Więcej nawet – to nie musi być jedna kulka, może być to kilka kulek wchodzących wzajemnie w interakcje.

Biorąc pod uwagę fakt, że najlepsza nauka, to taka, której się nie zauważa, warto pamiętać o tym dodatkowym działaniu kulodromów. Dziecko w takiej zabawie pracuje nad rozwojem swojego myślenia, badając ciągi przyczynowo-skutkowe. Poza tym rozwija zdolności manualne i wyobraźnię przestrzennną, a jednocześnie miło spędza czas bez konieczności angażowania rodziców.