Lagurus ovatus, czyli trawa z rodziny wiechlinowatych

Dmuszki jajowate to roczne bądź dwuletnie trawy, które należą do rodziny wiechlinowatych. Potocznie trawę tę nazywamy „zajęczymy ogonem”, ponieważ kształt owocu własnie ten ogon przypomina. Roślina ta uprawiana jest ze względu na jej dekoracyjność, aczkolwiek rośnie ona często przy pustostanach. 

Dmuszki jajowate w uprawie

dmuszek jajowatyTrawa ta nie jest aż tak wysoka, gdyż jej metraż mieści się między 30 a 60 centymetrów. Wytwarza szarozielone, wąskie, lancetowate liście i zielono-beżowe wiechowate kwiaty. Dmuszek jajowaty może kwitnąc w okresie od maja do sierpnia. Jak go uprawiać? Nie jest to roślina trudna w uprawie. Sadzimy ją na słonecznym, a najlepiej piaszczystym, stanowisku. Ciekawostką jest to, iż na glebach mniej urodzajnych dmuszek wytwarza więcej kwiatów w przeciwieństwie do podłoża żyznego, próchniczego. Nasiona wysiewamy do pojemników albo od razu do gleby wiosną. Róbmy to w różnych terminach, aby trawa jak najbardziej różnorodnie kwitła. Dmuszki jajowate są banalne w uprawie, gdyż nie trzeba ich nawet nawozić ani podlewać. Mimo to jest to bardzo ciekawa trawa wykorzystywana do dekoracji ogrodów wielu typów. Użyjemy jej do ozdabiania obrzeży rabat, skalniaków, ale również możemy tworzyć zwykły zielony zakątek w ogrodzie. Poza możliwościami jakie daje w przypadku zdobnictwa ogrodów używane są również do bukietów ciętych, aby stworzyć wrażenie objętości w bukiecie. Jest to uniwersalna trawa ogrodowa dla każdego z nas.

Dmuszki są bardzo ciekawym wyborem trawy do ogrodu, który pozwoli na ciekawe zdobnictwo i długie kwitnienie między majem a sierpniem. Zapełni luki w ogrodzie, ale również można użyć tej rośliny jako podstawę do zdobienia fragmentów ogrodowych. Często jest też wykorzystywana jako uzupełniacz bukietów ciętych.