Leczenie wad zgryzu

Abyśmy dobrze się czuli i mogli prawidłowo funkcjonować musimy o siebie odpowiednio zadbać. Mowa tutaj o zdrowym stylu życia oraz zalecanej profilaktyce zdrowotnej. Przede wszystkim systematyczne konsultacje lekarskie, jeżeli zajdzie taka potrzeba to również specjalistyczne. Wykonywanie zleconych badan w celu szybkiej diagnostyki i podjęcia skutecznego leczenia. No i nie możemy zapominać o dziedzinie medycyny jeszcze do niedawna trochę zaniedbywanej.

Profesjonalne aparaty ortodontyczne

najlepszy aparat stały na ratyA jest to stomatologia oraz bliska jej ortodoncja. Ortodoncja to specjalizacja stomatologiczna zajmująca się leczeniem oraz korygowaniem wad zgryzu. Jak wszyscy, tak i my zapewne doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że zadbane zęby to nie tylko piękny uśmiech ale również odpowiednia higiena oraz gwarancja zdrowia. Bowiem wady zgryzu mogą powodować dolegliwości bólowe głowy, złe samopoczucie, a nawet różnego rodzaju choroby stawu skroniowo – żuchwowego. Więc ich leczenie ma na celu poprawę samopoczucia pacjenta poprzez ograniczenie ścierania się zębów, zapobieganie próchnicy oraz chorobom przyzębia. Prawidłowe ułożenie zębów ułatwia dbanie o ich czystość i higienę. Niewielu z nas zapewne zdaje sobie sprawę z tego, że dobrze dobrany aparat może skutecznie przedłużyć młodość ponieważ przeciwdziała wiotczeniu skóry oraz zapadaniu się policzków. Odpowiednio wyprofilowany zgryz wygładza zmarszczki oraz poprawia urodę. Warto więc o siebie zadbać i zafundować sobie najlepszy aparat stały na raty. O konieczności jego założenia decyduje lekarz specjalista, wiec pierwsze kroki musimy skierować do gabinetu stomatologicznego. Po badaniu kontrolnym uzębienia oraz wyleczeniu wszelkich stanów zapalnych i ubytków możemy udać się do ortodonty. Specjalista ten po uprzednim wykonaniu zdjęcia rtg naszego uzębienia założy  odpowiedni aparat ortodontyczny na stałe i stopniowo nastąpi korygowanie wady.

Aparaty ortodontyczne mogą zacząć nosić już małe dzieci od czwartego roku życia. Początkowo są to aparaty ruchome zakładane na kilka godzin na dobę. Są one noszone do około dwunastego roku życia. Terapia ta jest całkowicie finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dzieci i młodzież oraz osoby starsze mogą korzystać z aparatów zakładanych na stałe i w tym przypadku leczenie oraz aparat jest w całości finansowany przez pacjenta. Korygowanie wady zgryzu to długotrwały proces i zazwyczaj trwa około dwóch lat.