Większości osób słyszących o butach wojskowych, kojarzyły się one z najbardziej prymitywnymi odmianami, wykonanymi z grubej skóry i nie posiadającymi zbyt wielu nowoczesnych dodatków. Jednak obuwie militarne z roku na rok stawało się coraz bardziej uniwersalne i komfortowe, jednocześnie zapewniając ochronę nóg często większą, niż ochronne buty robocze stosowane w zakładach produkcyjnych.
Najwygodniejsze buty wojskowe na każdy teren
Podczas gdy przydziałowe, skórzane modele były uznawane przez samych żołnierzy za niewygodne, nowsze i lepsze obuwie miało znacznie lepszą renomę. W trakcie trwania służby wojskowej, działania mogły odbywać się w każdym terenie, choć szczególnie męcząca była praca w gorących rejonach, gdzie wymagany był ubiór lekki i zapewniający dobrą wymianę powietrza. Do tak trudnego terenu działań, najlepsze okazywały się buty wojskowe z membraną termoaktywną, podobną do tych, jakie stosowane były w obuwiu sportowym. Membrany te pozwalały na łatwą wymianę powietrza na bieżąco, i bardzo dobrze zapobiegały obtarciom czy kontuzjom, spowodowanym zbyt wysoką temperaturą i nadmiernym nagrzaniem stóp. Jednocześnie, warstwy termoaktywne były tak samo wodoszczelne jak reszta obuwia, więc pozwalały na swobodną pracę na niemal dowolnym terenie. Takie membrany widywane były głównie w butach lżejszych, przeznaczonych do pracy w lecie i cieplejszych rejonach, choć modele uniwersalne czy ciężkie buty zimowe niekiedy były również w takowe wyposażane, i sprawdzały się one w nich równie dobrze. Warstwy materiału termoaktywnego były umieszczane tak, by nie zmniejszać walorów ochronnych obuwia, a w niektórych modelach bywały one osłonięte nakładkami z tworzyw sztucznych, które nie dość że zapewniały ochronę przed uszkodzeniem, to nie wpływały na działanie membran w żaden sposób i nie blokowały wymiany powietrza.
Buty tego rodzaju spisywały się na tyle dobrze, iż często były wybierane nawet przez cywili, czy to do codziennego użytkowania, czy też do wypraw w teren, gdyż w dalszym ciągu umożliwiały swobodne poruszanie się po niemal dowolnej powierzchni. Jak wszystkie rodzaje obuwia militarnego, także i letnie odmiany były wyposażone w podeszwy głęboko profilowane, zapewniające przyczepność i swobodę ruchu na grząskim czy śliskim podłożu.