Maszyny rolnicze i ich serwis

Przystępując do nauki w technikum mechanicznym marzyłem o naprawianiu sprzętu lotniczego czy chociażby samochodów, także osobowych czy rolniczych. W trakcie przyswajania wiedzy w szkole nauczyłem się wiele nowych rzeczy, zarówno w kwestiach teoretycznych, jak i praktycznych. Kończąc technikum nie spodziewałem się jednak, że mogę zajmować się sprzętem rolniczym.

Praca w profesjonalnym serwisie maszyn rolniczych

profesjonalny serwis maszyn rolniczychPo pozytywnym zdaniu szkoły średniej i egzaminu zawodowego, postanowiłem poszukać pracy w zawodzie. Pomimo zapału i chęci do pracy, dla pracodawców miałem jednak za mało doświadczenia stąd trudno mi było znaleźć coś odpowiedniego. Wówczas w sukurs z pomocą przybył do mnie kolega, proponując jednak dla mnie trochę nietypową ofertę. Profesjonalny serwis maszyn rolniczych szukał mechanika, który by naprawiał właśnie sprzęt potrzebny w gospodarstwie. Przyznam, że musiałem się zastanowić nad podjęciem tej pracy, ponieważ wcześniej raczej nie miałem do czynienia z tego typu urządzeniami. Nie byłem pewny, czy to jest to, co chciałbym robić oraz miałem wątpliwości czy podołam zadaniu. Rozmowy z kolegą, który już tam pracował przez jakiś czas przekonały mnie jednak, że warto spróbować. Serwis maszyn rolniczych polegał na kompleksowej naprawie i przeglądzie sprzętu, wraz z możliwym dojazdem do klienta. W ramach naszych usług zajmowaliśmy się gwarancyjną oraz pogwarancyjną konserwacją urządzeń, także jego przeglądami oraz weryfikacją zgłaszanych usterek i potencjalną ich naprawą. Potrafiliśmy też odgrzybić i napełnić odpowiednim czynnikiem chłodzącym klimatyzację, z uwagi na coraz większą popularność jej zastosowania w ciągnikach rolniczych. Można powiedzieć, że serwis obejmował wszystko to, co jest związane z funkcjonowaniem maszyn. Nie powiem, na początku zatrudnienia wiedza, którą musiałem pogłębić bądź nauczyć się od nowa, trochę mnie przerażała. Na początku jednak swojej działalności byłem przydzielony do starszego kolegi, który ma już w tej dziedzinie wieloletnie doświadczenie. Dzięki temu mogłem poznać wszystkie niuanse związane z serwisowaniem maszyn rolniczych.

Po roku pracy w tym zawodzie, nie żałuję decyzji jaką wówczas podjąłem. Zajęcia służbowe nie są monotonne i codziennie dzieje się coś innego, powstają nowe problemy, które pozwalają rozwijać mi się jako mechanikowi. Z biegiem czasu staję się specjalistą w tej dziedzinie, a maszyny rolnicze przestają mieć dla mnie tajemnice.