Naczynia ze szkła żaroodpornego

Szkło to materiał szeroko wykorzystywany w różnych dziedzinach przemysłu, znany już od czasów starożytnych. Wytwarza się z niego szyby, butelki, akwaria, szklanki czy ozdoby. Podstawowym surowcem do produkcji szkła jest piasek kwarcowy z różnymi dodatkami. To właśnie dzięki nim może powstać szkło kolorowe bądź żaroodporne.

Gdzie wykorzystuje się borokrzemowe wyroby szklane?

borokrzemowe szkłoJednym z najpopularniejszych materiałów, który wykorzystywany jest w praktycznie każdej dziedzinie życia, jest szkło. Do mieszanki produkcyjnej można dodawać różne dodatki, które wpływają na wygląd oraz właściwości szklanych przedmiotów. Poprzez zastosowanie tlenków metali wpływa się na barwę szkła. Dzięki użyciu pierwiastków takich jak bor oraz krzem, otrzymuje się bardzo wytrzymałe szkło, zwane potocznie żaroodpornym. Przez swoje niezwykłe właściwości jest powszechnie wykorzystywane do produkcji sprzętu laboratoryjnego, ale też naczyń kuchennych czy butelki dla dzieci. Jest to bezpieczny materiał, który nie wchodzi w reakcje chemiczne. Nie reaguje z żywnością, z kwasami czy zasadami. Cechuje go wysoka wytrzymałość na nagłe zmiany temperatury, dlatego można piec w nich potrawy w gorącym piekarniku. Naczynia takie można także bez problemu umieszczać w zamrażarce. Takie borokrzemowe szkło to materiał idealny nie tylko do laboratorium chemicznego, ale także do naszej domowej kuchni. Jest gładkie, przez co łatwo się czyści. Nie traci również swojego eleganckiego wyglądu, w przeciwieństwie do innych szkieł. 

Naczynia żaroodporne aktualnie można spotkać w każdej kuchni. To świetne i przede wszystkim bezpieczne rozwiązanie, dzięki któremu możemy przygotować pyszne zapiekanki czy inne potrawy w piekarniku. Szkło borokrzemowe daje pewność, że naczynie nie pęknie pod wpływem wysokiej temperatury. Jest ono także odporne na działanie kwasów czy zasad i nie reaguje z jedzeniem.