Nowoczesne rewolwery wiatrowe

Dla wielu entuzjastów broni, ale również i miłośników kina akcji, rewolwer niezmiennie pozostawał bronią posiadającą unikatowy charakter. Zwłaszcza ciężkie rewolwery o dużym kalibrze, noszone przez głównych bohaterów filmów akcji, były odmianą szczególnie poszukiwaną, aczkolwiek bardzo trudną do dostania. Były one niestety drogie, tak jak i amunicja do nich, a uzyskanie pozwolenia na posiadanie niektórych odmian było w kraju prawie niemożliwe.

Ozdobna replika rewolweru na CO2

rewolwer wiatrówkaBroń wiatrowa okazywała się zazwyczaj najlepszym zamiennikiem, gdyż bardzo wiele popularnych modeli broni posiadało odpowiedniki śrutowe, wykorzystywane tak rekreacyjnie, jak i sportowo. Spośród wszystkich odmian broni rekreacyjnej, standardowy rewolwer wiatrówka wykazywał się największymi prędkościami wylotowymi. Śrut ładowany był do bębna otwieranego na bok rewolweru, dokładnie tak jak w odmianie palnej, aczkolwiek w przeciwieństwie do niej, większość przestrzeni takowego zajmowały naboje na sprężony dwutlenek węgla, będący materiałem napędowym amunicji. Dzięki takiemu rozwiązaniu, strzelanie z rewolweru wiatrowego nie różniło się zbytnio od użytkowania palnej odmiany, gdyż wiatrówki posiadały tak samo dużą siłę odrzutu i wymagały wprawy do celnego strzelania nawet na niewielkie dystanse. Podobnie jak repliki wiatrowe pistoletów, również rewolwery były używane w konkurencjach strzeleckich i sportowych, aczkolwiek z racji dużej wagi i znacznie większych prędkości wylotowych posiadały osobną kategorię w danej konkurencji i tylko tam były używane. Do większości z nich można było łatwo dołączyć wszystkie akcesoria, jakie pasowały do oryginalnej konstrukcji, takie jak wskaźniki laserowe czy celowniki najróżniejszego rodzaju, a do wielu pasowały również części zamienne i okładziny, stosowane w oryginałach.

Pasowały one również do kabur przeznaczonych do palnych odmian, posiadając bardzo podobne, o ile nie identyczne, gabaryty. Najbardziej polecane modele rewolwerów wiatrowych były również dość niecodzienną, aczkolwiek bardzo okazałą ozdobą, z racji wysokiej jakości konstrukcji i unikalnego wśród broni palnej wyglądu oraz wykończenia. Często były one więc elementem dekoracyjnym w domach myśliwych i entuzjastów broni, od razu przyciągając spojrzenia i zainteresowanie gości.