Pełen koszt inwestycji w szambo

 

Osoby decydujące się na zainstalowanie szamba na własnej działce, często nie wiedzą jakie środki pieniężne powinny w tym celu poświęcić. Ma na to wpływ kilka różnych czynników, które obejmują zarówno aspektu techniczne, jak i użytkowe. Warto więc zapoznać się nie tylko z ofertą firm zajmujących się produkcją i montażem takich zbiorników, ale również przedsiębiorstw wywożących ścieki z prywatnych posesji.

Ogólne koszty szamba to także jego użytkowanie

szamba betonowe cenyNa początku należy dobrać produkt odpowiadający naszym potrzebom. Decydując się na szamba betonowe ceny przede wszystkim zależne są od ich wielkości. Ta wpływa bowiem na ilość wykorzystanych materiałów. One same różnić się będą ceną w zależności od składu mieszanki betonowej. Ta musi mieć odpowiednią trwałość, ale także być zmieszana z właściwą ilością substancji uszczelniających konstrukcję przed przepływem wody do wewnątrz i na zewnątrz. Jest to niezbędne ze względów sanitarnych. Jednak pełen koszt szamba nie zawiera się jedynie w cenie samego zbiornika. Także dodatkowe elementy jak podłączenia do instalacji domowej, a także czujniki napełnienia oraz konstrukcje zabezpieczające sprawiają, że cena jest wyższa. Do tego wszystkiego dochodzi cena wkopania i podłączenia przez wykwalifikowaną ekipę, koszty amortyzacji ich sprzętu oraz późniejsze użytkowanie. Szamba wymagają opróżniania, nie można go jednak przeprowadzić na własną rękę, gdyż wypompowywanie ścieków do środowiska jest nielegalne. Grozi ono wysoką karą, która może wynosić nawet 5000 złotych, a ponadto, jest też ono wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia. W szambach bowiem rozwijać się mogą groźne dla zdrowia wirusy i bakterie, na przykład Salmonella. Należy więc podpisać umowę z firmą, która zajmuje się wypompowywaniem ścieków i wywożeniem ich do oczyszczalni w sposób legalny i przede wszystkim bezpieczny.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z pełnych kosztów generowanych przez zainstalowanie przydomowego szamba. Poza oczywistą ceną samego zbiornika, na którą wpływ mają materiały wykonania; dochodzą do niej koszty podłączenia oraz montażu dodatkowych elementów. Jednak już po tym, jak rozpocznie się użytkowanie, liczyć się trzeba z kosztami wywózki ścieków przez przedsiębiorstwo zajmujące się tym profesjonalnie.