Polecani terapeuci stosujący hipnozę

Wiele osób zastanawia się, czy hipnoza to  faktycznie skuteczna metoda terapeutyczna. Specjaliści podkreślają, że w niektórych przypadkach hipnoza jest wskazana. Jest to swoisty stan transu. Zmieniony stan świadomości pozwala pacjentowi na relaks i odprężenie. Osłabieniu ulegają mechanizmy obronne, które normalnie nie pozwalają na przepracowanie problemów. W ten sposób terapeuta jest w stanie dotrzeć do wypartych przeżyć pacjenta.

Czy terapia za pomocą hipnozy jest skuteczna?

terapia hipnoząWokół hipnozy narosło już wiele mitów. Nieprawdą jest, że hipnotyzer może całkowicie zawładnąć osobą pozostająca w transie. Nie może jej do niczego zmusić. Nie ulega wątpliwości, że hipnoza w wielu przypadkach może przyczynić się do poprawy stanu zdrowia pacjenta. Trzeba jednak trafić na odpowiedniego specjalistę, który zna się na rzeczy. Trzeba przede wszytkim pamiętać o tym, że nie jest to metoda dla każdego. Terapii tego rodzaju powinny wystrzegać się kobiety w ciąży, osoby cierpiące na psychozę oraz dzieci do czternastego roku życia. Osoby cierpiące na poważne choroby neurologiczne, w tym na padaczkę również powinny się jej wystrzegać. W innych przypadkach terapia hipnozą może przynieść pozytywne rezultaty. Dyplomowany terapeuta przed sesją rozmawia z pacjentem na temat jego oczekiwań oraz stanu zdrowia. Dokładnie tłumaczy przebieg wchodzenia w stan hipnotyczny. Warto podkreślić, że nawet najzdolniejszy hipnotyzer nie jest w stanie wprowadzić kogoś w trans bez wiedzy i zgody danej osoby. jest to po prostu niemożliwe. Podczas transu terapeuta przekazuje pacjentowi różne komendy i sugestie. Pacjent odpręża się, a jego mechanizmy obronne ulega osłabieniu. Dzięki temu dochodzą do niego różne emocje i wyparte przeżycia, które wcześniej pozostawały poza zasięgiem świadomości. W ten sposób dochodzi do wewnętrznego oczyszczenia.

Z całą pewnością w naszym kraju nie brakuje specjalistów, którzy doskonale znają się na terapii za pomocą hipnozy. Można wyróżnić co najmniej kilka technik hipnotycznych. Powszechnie znana metodą jest skupianie wzroku na konkretnym przedmiocie, na przykład na wahadełku. Osoba poddawana hipnozie tak mocno skupia się na danym obiekcie, że nie docierają już do niej inne bodźce. Następnie terapeuta poddaje pacjenta pewnym sugestiom.