Programy księgowe do plików jpk

JPK- Jednolity Plik Kontrolny. Jest to elektroniczny sposób przekazywania danych z naszej księgowości do Ministerstwa Finansów. Dane w tym pliku ułożone są  w kolejności ustalonej przez MF. Powinien on zawierać specyfikację xml. W skrócie mówiąc są to księgi i dokumenty księgowe przedsiębiorstwa prowadzone za pomocą programów komputerowych.

Programy do księgowania dokumentów jpk

program do faktur jpkKażda osoba prowadząca księgowość czy to własną czy innego przedsiębiorcy posiada już od dawna program do faktur jpk. Taki obowiązek został wprowadzony już bowiem w 2016 roku. Początkowo dotyczyło to tylko dużych przedsiębiorstw, a od 2018 roku zarówno indywidualnych przedsiębiorców jak i mikro i średnie firmy. Programy do wystawiania faktur jpk są płatne. Koszt ich posiadania to kwota około 180 – 200 zł miesięcznie. Otrzymujemy w tej cenie aktualizacje programu na bieżąco. Możemy początkowo zamówić wersję testową takiego programu, która jest bezpłatna prze pierwsze 30 dni. Po upływie tego terminu staje się on płatny. Posiadanie takiego programu to obowiązek każdego księgowego. Obowiązek, którego nie da się uniknąć bowiem narzucają go przepisy. Co daje nam posiadanie takiego programu? Dzięki niemu możemy prowadzić ewidencję zakupu i sprzedaży VAT, księgi przychodów i rozchodów, ewidencji przychodów, fakturowania sprzedaży, przechowywanie wyciągów bankowych a również dokumentowania stanów magazynowych. Wszystkie informacje wprowadzone do systemu zostają na koniec miesiąca rozliczeniowego przetworzone w jpk i wysłane do Ministerstwa Finansów. Generowanie samego dokumentu to jeszcze nie wszystko. Plik jpk należy przed wysłaniem go do MF podpisać elektronicznie podpisem kwalifikowanym.  Plik jpk nosi charakter danych podatkowych. Dlatego należy dotrzymać terminu i sposobu jego złożenia. W przeciwnym razie będziemy musieli odpowiedzieć za przestępstwo karno-skarbowe. Może być ono wykroczeniem lub przestępstwem wszystko zależy od szkodliwości czynu.

Jak już wspomniano wyżej ważne są aktualizacje programu i bieżące opłacanie licencji. Dzięki temu nasz program będzie na bieżąco aktualizowany z wchodzącymi zmianami w przepisach dotyczących dokumentacji księgowej. Twórcy takich programów skupili się na tym aby były one jak najprostsze i najbardziej czytelne z przyjaznym interfejsem aby zaoszczędzić nam czasu i stresu.