Renowacją luster zajmują się od lat

Jeśli można mówić o nietypowych zawodach i pracach to na pewno moja praca jest bardzo nietypowa. Może nie tyle co nietypowa, ale na pewno bardzo rzadko już spotykana. Zajmuję się profesjonalną renowacją starych luster. Jest to naprawdę rzadkość dzisiaj, żeby ktoś się czymś takim zajmował. Ale dzięki temu mogę z tego zawodu godnie żyć i utrzymać rodzinę. Bo jestem jednym z niewielu, którzy potrafią odrestaurować każdy rodzaj zwierciadła.

Potrafię samodzielnie zrobić klasyczną ramę drewnianą

trwałe ramy drewniane do lusterPrawdę powiedziawszy wykonuję swoje prace głównie dla państwowych instytucji. Moimi klientami są urzędy, ośrodki kultury i muzea a nawet skanseny. Bo moją główną specjalizacją jest przywracanie starym lustrom ich naturalnego wyglądu. Żeby była jasność – lustra po renowacji wyglądają tak jak wyglądały w swoich czasach. Potrafię również odnowić lustro, czyli wymienić starą ramę na zupełnie nową. Wówczas moja praca jest bardzo prosta, bo przekładam tylko zwierciadło do nowej ramy. Mam na stanie trwałe ramy drewniane do luster i w razie takiego zlecenia po prostu zakładam nową ramę. Jednak najbardziej lubię te zlecenia, które dotyczą się renowacji luster. Wtedy muszę samodzielnie zrobić klasyczną ramę drewnianą i to taką, która będzie odwzorowaniem ramy z okresu, z którego pochodzi lustro. Moja praca jest niezwykle ciekawa. Bardzo lubię swoją pracę, bo o każdym lustrze muszę dowiedzieć się wszystkiego co tylko można znaleźć w księgach, katalogach i internecie. Wystarczy mi jedno zlecenie na duże lustro do renowacji, żebym miał co robić przez cały miesiąc. Nie jest to łatwa praca, ale nie jest trudna pod względem fizycznym. Muszę po prostu być perfekcyjny i bardzo dokładny w tym co robię. Każdy, nawet najmniejszy szczegół, musi być przeze mnie dopilnowany. Na szczęście zajmuję się tym już tak długo, że większość prac wykonuję już automatycznie.

Chociaż każde zlecenie w mojej pracy jest inne to dotyczy się tego samego – odrestaurowania lub odnowienia lustra. Pracuję zarówno dla firm i instytucji jak i wykonuję zlecenia dla osób prywatnych. Najprostszą czynnością w mojej pracy jest wymiana ramy ze starej na nową. Jeśli mam zlecenie na renowację dużego lustra to na wykonanie zadania potrzebuję nawet około miesiąca. Ale każde zrealizowane zlecenie cieszy mnie ogromnie.