Siłownia uliczna na plac osiedlowy

Renowacja osiedla była w planach już od wielu lat, aczkolwiek do tej pory nie było jednego pomysłu co do jego wykonania. Zapuszczone i zaniedbane place zabaw i parki niszczały więc powoli, odstraszając wyglądem i psując wizerunek całego osiedla. Na pomysł ich zagospodarowania wpadliśmy niemal przypadkiem, podczas jednej z wielu sesji treningowych, jakie odbywaliśmy w prywatnej siłowni jednego z kolegów.

Plac do ćwiczeń ulicznych

osiedlowy plac street workoutPlace do ćwiczeń ulicznych były coraz częściej wykorzystywane nie tylko do uatrakcyjnienia osiedla, ale również jako rozwiązanie problemu renowacji starych placów zabaw czy skwerów. Umożliwiały one nie tylko bardzo łatwy dostęp do sprzętu sportowego, ale również możliwość rozpoczęcia treningu osobom które z jakiegokolwiek powodu nie miały dostępu do komercyjnych siłowni. W naszej okolicy osiedlowy plac street workout był ogromnym udogodnieniem dla wszystkich entuzjastów wysiłku fizycznego, gdyż w mieście nie funkcjonował żaden większy obiekt sportowy, zarówno komercyjny jak i miejski, w którym mogli by oni wykonywać treningi. Koszt postawienia placu był bardzo niewielki, gdyż takowy nie wymagał przeprowadzenia żadnych większych prac ziemnych czy przygotowania gruntu. Urządzenia były proste w montażu, a wielu producentów oferowało sprzedaż gotowego, złożonego już sprzętu, i montaż na wybranym miejscu w cenie urządzeń. Uruchomienie placu było więc o wiele szybsze niż konstrukcja choćby placu zabaw czy rekultywacja części parku, a dla okolicznych mieszkańców był on bardzo dużym udogodnieniem. Place te, mimo ogólnego przeznaczenia, były dość zaawansowane, i nadawały się bardzo dobrze tak samo do amatorskich treningów, jak i bardzo profesjonalnych ćwiczeń, wykonywanych przez zawodowych sportowców.

Niska cena nie oddawała jednak jakości sprzętu, wytrzymałego i odpornego na warunki, na jakie miał być wystawiony. Zdarzało się bowiem, iż urządzenia nie wymagały konserwacji czy naprawy nawet podczas bardzo intensywnego użytkowania długimi miesiącami. Po zatwierdzeniu projektu, ustanowienie placu i oddanie go do publicznego użytku nie zajęło nawet pięciu dni, wliczając w to dostawę sprzętu i instalację w wybranym miejscu. Bardzo szybko zyskał on stałych bywalców, trenujących o dowolnych porach, nawet do późnych godzin wieczornych.