Stal o wysokiej ciągliwości

Podczas gdy większość odmian stali jest bardziej słaba i krucha, stal ciągliwa ma znacznie większą odporność na uderzenia i zmęczenie ze względu na sferoidalne wtrącenia grafitowe. Stal ciągliwa, niezależnie od gatunku, może być niezwykle trudna w obróbce do trudnych miejsc i wtrąceń w odlewanym materiale.

Stal ciągliwa jest jedną z klas stali

ciągliwa stal 16hgDlatego producenci dbają o sproszkowane podłoża metalowe i węglikowe w połączeniu z nowymi technologiami powlekania, aby zapewnić optymalne rozwiązanie w zakresie gwintowania, wiercenia i frezowania. W odlewach ze stali ciągliwej ekwiwalent węgla powinien być wysoki (hipereutektyczny) w przypadku bardzo cienkościennych elementów, aby uniknąć powstawania pierwotnych węglików. Cienkie ściany stygną szybciej ze względu na większą powierzchnię dostępną do wymiany ciepła przez pleśń, wpływającą na mikrostrukturę i właściwości mechaniczne odlewu. Parametry projektowe, takie jak powierzchnia cienkiej ściany, jej bliskość do bramy i dostępność przyległego odcinka ciężkiego wpływają na ograniczenia procesowe osiągalnej grubości ścianki. Można oczekiwać, że wzrost liczby sferoid grafitowych spowoduje odpowiedni wzrost ilość ferrytu utworzonego przy danej szybkości chłodzenia i dla danego składu austenitu. Efekt ten można łatwo zaobserwować w strukturach ferrytowo-perlitowych z żeliwa sferoidalnego. Ta ciągliwa stal 16hg również bardzo dobrze odprowadza (pozbywa się) ciepło i można je obrabiać dość łatwo, chociaż stal ciągliwa jest trudniejsza w obróbce niż zwykła stal. Tłumi też wibracje i znacznie lepiej niż zwykła stal będzie dobrze pasować do dużych maszyn. Stal ciągliwą, w szczególności rury, stosuje się przede wszystkim w liniach wody pitnej i kanalizacji. Metal ten jest również powszechnie spotykany w komponentach motoryzacyjnych, takich jak koła zębate i zastosowania przemysłowe. Inne zastosowania, w których powszechnie stosuje się stal ciągliwą, obejmują maszyny, przenoszenie mocy, transport i moc płynów. Stal ciągliwa służy do tworzenia różnorodnych rur, kształtek i odlewów. W przypadku tej samej konstrukcji ciśnieniowej rura z żeliwa sferoidalnego będzie miała większą grubość ścianki niż rura stalowa.

W konstrukcji rur ze stali ciągliwej stosuje się tolerancje dotyczące odlewania oraz niewielkie zarysowania lub otarcia, które mogą wystąpić podczas przenoszenia lub montażu. Chociaż oba rodzaje rur mogą mieć tę samą granicę plastyczności, rura stalowa może być o 35% cieńsza i nie uwzględnia podobnych tolerancji w obliczeniach projektowych.