Urządzenia i środki do czyszczenia basenu

 

Czyszczenie basenu to konieczność, jeśli chcemy z przyjemnością z niego korzystać. System filtracyjny, dobry odkurzacz oraz dopasowana do parametrów wody chemia basenowa, to kluczowe elementy podczas dbania o basen w sezonie. Poza sezonem natomiast warto spuścić wodę ze zbiornika i solidnie go wyczyścić. Duże znaczenie ma również odpowiednie zabezpieczenie tafli wody zawsze wtedy, kiedy basen nie jest w użytku.

Odkurzacz basenowy uzupełnieniem filtrów

elektryczne odkurzacze basenoweBrudna, mętna woda, pływające liście, włosy, owady i inne zanieczyszczenia, czy też śliska powłoka na dnie i ścianach zbiornika nie zachęcają nas do korzystania z basenowych atrakcji. Wręcz przeciwnie, jeśli woda w basenie jest brudna, basen będzie świecił pustkami. Zatem jak często należy czyścić basen i jakie urządzenia są do tego niezbędne? Basen czyścimy tak często, jak często tego wymaga. Po powierzchni najczęściej pływają liście i owady, które zbierane są za pomocą skimera. Na jego sitku zbierają się większe zanieczyszczenia, a następnie woda prowadzona jest do filtra. Najczęściej używane są filtry piaskowe. Taki rodzaj filtra wymaga regularnego płukania, najlepiej co kilka dni. Najdrobniejsze zanieczyszczenia, takie, z którymi filtr sobie nie radzi, mogą być wychwytywane w procesie koagulacji. Do tego niezbędny będzie specjalny preparat wlewany do wody. Jego zasada działania jest bardzo prosta. Powoduje on zlepianie się drobinek brudu w większe cząstki, które wychwytywane są w filtrze. Czyszczenie basenu wymaga także regularnego odkurzania jego dna. Tutaj niezbędny będzie odkurzacz basenowy, który zbiera zanieczyszczenia z dna bez konieczności spuszczania wody. Oferta producentów jest dość zróżnicowana. Do małych i średniej wielkości basenów polecane są odkurzacze manualne, do dużych zbiorników lepiej sprawdzą się odkurzacze sterowane aplikacją lub samojezdne roboty. Ciekawą opcję stanowią elektryczne odkurzacze basenowe. Tego urządzenia nie trzeba podłączać pod pompę pracującą w basenie. Zasilany jest bateriami lub akumulatorem. Elektryczne odkurzacze basenowe różnią się między sobą mocą i wydajnością, którą należy dopasować do wielkości zbiornika. Najwygodniejsze w obsłudze, ponieważ niemal bezobsługowe są natomiast odkurzacze automatyczne.

Woda w basenie, prócz dobrej filtracji, wymaga również odpowiednich środków chemicznych. Są one niezbędne do uzdatnienia wody i utrzymania jej właściwych parametrów. Do dezynfekcji najczęściej używane są preparaty na bazie chloru. Przydać się mogą również środki do utrzymania stałego pH oraz preparaty zwalczające glony. Wszystkie te preparaty należy dozować zgodnie z przeznaczeniem. Można to robić manualnie, jednak znacznie wygodniej będzie skorzystać z automatycznego urządzenia, które wystarczy uzupełnić raz w miesiącu.