Uzdatnianie wody – praktyczne porady

Poprawa parametrów wody płynącej z kranu czasem jest koniecznością, a czasem indywidualnym wyborem. Jeśli czerpiemy wodę z własnej studni, konieczny jest odpowiedni sposób jej filtracji i uzdatniania. Jeśli w wodę zaopatrują nas wodociągi, teoretycznie jest ona bezpieczna w użytkowaniu i nie musimy jej w żaden sposób uzdatniać. W praktyce natomiast jest to woda twarda lub bardzo twarda, co niekorzystnie działa na instalacje w domu.

Czysta woda w całym domu

domowa stacja uzdatniania wodyJaki rodzaj filtracji wody wybrać do domu? Gdzie umiejscowić całą instalację i jak ją obsługiwać? Punktem wyjścia do wyboru odpowiednich urządzeń jest poznanie parametrów fizyko-chemicznych wody płynącej z naszego kranu. Badanie wody możemy zlecić miejscowemu oddziałowi sanepidu lub też wykonać w prywatnym laboratorium. Jeśli zaopatrujemy się w wodę w wodociągach, to od nich możemy uzyskać potrzebne parametry wody. Na podstawie badania wody będziemy mogli wybrać potrzebny nam system filtracji. W przypadku wody ze studni najczęściej stosowane są odżelaziacze i odmanganiacze, które poprawiają barwę, smak i zapach wody, a także jej przejrzystość. Oczywiście koniecznym będzie zamontowanie wstępnej filtracji mechanicznej, która usunie z wody większe zanieczyszczenia takie jak piasek, muł czy rdza. W przypadku wody dostarczanej nam przez wodociągi, największym problemem jest zazwyczaj jej wysoka twardość. Twarda woda może spowodować wiele szkód w domowych urządzeniach grzewczych i pralniczych, dlatego warto ją zmiękczać. Zmiękczacze do wody to kolejne urządzenia, które zaoferuje nam domowa stacja uzdatniania wody. Całe urządzenie zbudowane jest z kolumny ciśnieniowej ze złożem filtracyjnym lub żywicą jonowymienną (w zależności od rodzaju urządzenia), głowicy sterującej oraz zbiornika na roztwór regeneracyjny. Domowa stacja uzdatniania wody jest urządzeniem pracującym automatycznie, nie wymaga z naszej strony wiele pracy. Koniecznością jest jedynie monitorowanie jej pracy, regularna kontrola parametrów wody, oraz uzupełnianie roztworu regeneracyjnego w razie potrzeby.

Najbardziej odpowiednim miejscem na zamontowanie urządzenia do uzdatniania wody jest pomieszczenie gospodarcze lub kotłownia, w miarę możliwości w pobliżu wejścia instalacji wodnej do budynku. Warto przewidzieć odpowiednią ilość miejsca, szczególnie jeśli parametry wody wymagają więcej niż jednej kolumny filtracyjnej. Trzeba pamiętać także dostępie do odpływu kanalizacyjnego, którym będą usuwane popłuczyny z płukania złoża.