W jaki sposób nanosi się druk na opakowania produktów?

Tworzywa sztuczne są najczęściej używanym surowcem do tworzenia opakowań ochronnych, szczególnie dla żywności i na przykład mebli. Wynika to z faktu ich wysokiej wytrzymałości, niskich kosztów produkcji i pozytywnego wpływu na przechowywane produkty. Nie wszystkie tworzywa mogą być jednak używane od pakowania każdego rodzaju produkty, szczególnie jeżeli na opakowaniu musi się znajdować jakiś napis.

Jakie są rodzaje laminatów z nadrukiem?

laminaty z nadrukiemNajczęstszym rodzajem opakowań stosowanych do ochrony na przykład żywności są różnego rodzaju laminaty. Są one bowiem najsolidniejsze, pozytywnie wpływają na okres przydatności do spożycia danego produktu, a także stanowią odpowiednią barierę mechaniczna. Często jednak na opakowaniach danych produktów muszą znajdować się napisy lub grafiki, na przykład określające skład produkty, okres przydatności do spożycia i tak dalej. W takim przypadku stosuje się laminaty z nadrukiem. W zależności od rodzaju produktu, napis czy grafika na dany laminat jest nanoszona na różne sposoby. W przypadku żywności najczęściej korzysta się z druku międzywarstwowego. Polega on na tym, że warstwa nadrukowanej folii oddzielona jest warstwami laminatu od zewnętrznej i wewnętrznej strony. Dzięki temu druk jest chroniony przed uszkodzeniami mechanicznymi, przed blaknięciem w wyniku wpływu światła słonecznego, a jednocześnie nie ma bezpośredniego kontaktu z produktem spożywczym. W przypadku innych produktów, które są ochraniane przez warstwę laminatu, ale nie są produktami spożywczymi, stosuje się druk nawierzchniowy, który znajduje się na zewnętrznej warstwie laminatu. Dotyczy to takich towarów jak meble, urządzenia AGD, urządzenia mobilne i inne. W ich przypadku nie jest bowiem istotne odseparowywanie druku od danego produktu.  Warto dodać że do obu kategorii produktów najczęściej wykorzystywanymi laminatami są te z rodzaju PET. Występują bowiem one naturalnie w różnych kolorach, w tym tych transparentnych, oraz niebieskim i czarnym, a dodatkowo nie wpływają negatywnie na przechowywaną w nich żywność.

Folie i tworzywa sztuczne są najczęściej wykorzystywanymi rodzajami opakowań do wielu różnych produktów. Są wytrzymałe, mają neutralny wpływ na przechowywany za ich pomocą towar, a dodatkowo stanowią doskonałą barierę dla czynników zewnętrznych. Dodatkowo, w razie potrzeby, nie ma większych problemów z naniesieniem na nie druku w formie napisu czy grafiki.