Większa popularność jednorazowych opakowań ekologicznych

Wielu z nas codzienne bierze posiłek do pracy, zamawia jedzenie lub kawę na wynos w ulubionej knajpce czy zamawia catering dietetyczny z dostawą do domu. Wszystkie te rzeczy zazwyczaj pakujemy lub otrzymujemy w plastikowych opakowaniach. Nic dziwnego – plastik jest tani, lekki i łatwy w przewożeniu. Zwróćmy jednak uwagę na jego aspekt środowiskowy. 

Zamiana jednorazowych opakowań plastikowych na eko

opakowania jednorazoweZamawiane jedzenie w opakowaniu na wynos, kawa w jednorazowym kubku czy naczynia zabierane na piknik lub używane podczas grilla często są wykonane z plastiku. Plastik pomimo tego że sprawdza się w takich sytuacjach to ma on niesamowicie niekorzystny wpływ na nasze środowisko naturalne. Nie zawsze nadaje się on do recyklingu przez co ląduje on na wysypisku śmieci lub w morzach i oceanach. Zalegające góry plastikowych śmieci wpływają na życie i zdrowie zwierząt, jakość wód, stan roślinności, jakość powietrza oraz nas samych. Warto więc zastanowić się co możemy zrobić, aby chociaż w mniejszym stopniu używać tego surowca. Dobrym rozwiązaniem będzie stosowanie jednorazowych, ekologicznych pojemniczków i opakowań. Są one dostępne już w wielu sklepach, hurtowniach oraz sklepach internetowych. Ich cena jest nieco wyższa od tych tradycyjnych, jednak warto wziąć pod uwagę ilość pozytywnych skutków jakie za sobą niesie wybieranie tego rodzaju produktów. Takie opakowania jednorazowe mogą być wykonane z bambusa, trzciny cukrowej czy nawet jadalnych otrąb. Co ważne, takie biodegradowalne miseczki, pudełeczka i pojemniczki są bardzo komfortowe w użyciu. Nie zmieniają smaku potraw, nadają się do zimnych jak i ciepłych dań. Są trwałe i nie wyginają się pod wpływem nacisku. 

Stosowanie jednorazowych opakowań plastikowych niesie ze sobą negatywne skutki środowiskowe. Warto zastąpić je coraz bardziej popularnymi ekologicznymi i biodegradowalnymi opakowaniami. Takie mogą być wykonane z trzciny cukrowej czy otrąb jadalnych. Są trwałe, mocne, nie wpływają na zmianę smaku potraw. Sprawdzą się podczas rodzinnych pikników czy grilli.