Wybór producenta klocków hamulcowych

Mimo, że klocki hamulcowe są na pierwszy rzut oka elementem bardzo niepozornym ich obecność oraz stan definiują  bezpieczeństwo podczas jazdy. Aby klocki hamulcowe odpowiednio działały cały mechanizm wyposażony jest również w zacisk hamulcowy. To właśnie on utrzymuje w miejscu klocki. Równie istotnym elementem jest tłoczek, który wypycha klocki do akcji podczas hamowania. Mimo, że z pewnością każdy kierowca słyszał o tej terminologii, nie każdy jest w stanie powiedzieć dlaczego klocki hamulcowe odgrywają tak kluczowe znaczenie.

Czym się kierować podczas zakupu klocków hamulcowych?

klocki HAWKPodstawą budowy klocków hamulcowych jest płytka nośna oraz okładzina cierna. Do produkcji płytek nośnych wykorzystywana jest stal odpowiednio zabezpieczona przed korozją. Odpowiednie wykonanie tej płytki ma kluczowe znaczenie między innymi dla hałaśliwości pracy hamulca. Jako, że klocki hamulcowe są niezwykle istotnym elementem w samochodzie powinniśmy dbać o ich stan, a w razie ostrzegawczych sygnałów zgłosić awarię w warsztacie. Najczęstszym spotykanym problemem związanym z klockami jest charakterystyczny pisk podczas hamowania. Powodów powstawania takich sytuacji może być wiele. Pierwszy z nich to montaż słabej jakości klocków. Ponadto nieprawidłowy ich montaż także może nieść ze sobą pojawienie się wielu problemów. Wówczas dochodzi bowiem do pękania okładziny ciernej, co przekłada się na przyspieszone oraz nierównomierne zużywanie się tarczy hamulcowej. Ponadto skuteczność hamowania w takiej sytuacji jest znacząco zmniejszona. Pisk klocków może również pojawiać się w sytuacji mocnego przegrzania, do którego dochodzi podczas długotrwałego hamowania. Jako, że klocki mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo powinniśmy wybierać produkty o najwyższej jakości. Przykładem mogą być klocki HAWK, które to charakteryzują się wysoką twardością. Ta z kolei przekłada się na sporą żywotność tarczy.

Domeną tanich klocków hamulcowych jest wytwarzanie sporego hałasu, pylenie, niska trwałość oraz negatywny wpływ na tarczę hamulcową. To właśnie dlatego znacznie rozsądniej wybrać sprawdzonego producenta. W końcu to od niego będzie zależeć bezpieczeństwo podczas jazdy. Dzięki temu unikniemy wymienionych powyżej problemów. Kupując produkt z wyższej półki cenowej otrzymujemy znacznie lepszą trwałość oraz wyższe bezpieczeństwo.