Wytrzymałe szelki zabezpieczające

Prace wysokościowe przeprowadzane są na bardzo odmiennych budynkach, czasem mających czterdzieści i więcej kondygnacji. Wyposażenie pracowników pracujących na takich wysokościach jest więc bardzo podobne do sprzętu, używanego przez aplinistów, gdyż spełnia bardzo podobne zadania. Zwłaszcza szelki zabezpieczające są tu niemal identyczne, aczkolwiek w wersji pracowniczej najczęściej dopasowane są o wiele lepiej do wykonywania zadań zawodowych.

Nowoczesne szelki zabezpieczające do prac wysokościowych

szelki bezpieczeństwaSzelki zazwyczaj wykonane są z tego samego splotu stalowych żyłek, z jakiego produkowane są również liny wysokościowe. Z racji iż pracownicy potrzebują dużej swobody ruchu podczas pracy na wysokości, jak również nie mogą być narażeni na dyskomfort w trakcie długotrwałego wykonywania zadań, wszystkie szelki bezpieczeństwa posiadają pokrowce z miękkich, komfortowych materiałów, które w żaden sposób nie utrudniają przeprowadzania prac, i minimalizują zmęczenie jakie może występować podczas wykonywania zadań, zwłaszcza wymagających przemieszczania się pomiędzy kondygnacjami. Szelki mogą być używane z dowolnym wariantem odzieży wysokościowej i roboczej, a także umożliwiają zapięcie wyłącznie na torsie, jak również w układzie harness, obejmującym również nogi i ramiona. Każdy rodzaj szelek wysokościowych jest zgodny z olinowaniem w standardzie alpinistycznym, jaki dominuje w firmach wysokościowych, więc dopasowywanie szelek do używanego wyposażenia bezpieczeństwa nie jest potrzebne. Szelki mają również szereg zabezpieczeń, umożliwiający pracownikowi szybkie i sprawne radzenie sobie w sytuacjach awaryjnych. Mocowania olinowania posiadają system szybkiego wypięcia, przydatny zwłaszcza w sytuacji zagrożenia lub splątania lin nośnych, a podobne zapięcia są również użyte w samych szelkach, gdzie pozwalają na błyskawiczne odpięcie segmentu szelek, przeszkadzającego w swobodnym poruszaniu się.

Każdy używany rodzaj szelek wysokościowych może być również uzupełniany o kieszenie i zaczepy na narzędzia, ułatwiające dostęp do takowych na wysokościach. Mają one zwykle udźwig maksymalny sięgający nawet do dwustu kilogramów, dlatego też umożliwiają również ręczny transport ładunku, ciężkich narzędzi czy materiałów budowlanych w dowolne miejsce pracy.